Biustonosz balkonetka – jak wygląda i kiedy ją wybrać?

Kiedy decydujesz się na zakup odpowiednio dobranego stanika masz już zapewne za sobą poszukiwanie podstawowych informacji z zakresu brafittingu. Wiesz, że stanik idealny dla Ciebie oznacza nieprzesuwający się na plecach obwód i dobre podtrzymanie piersi. Wiedza brafitterska jest jednak znacznie bardziej obszerna i przed podjęciem decyzji warto, byś poznała jeszcze kilka kluczowych pojęć. Dziś na tapetę bierzemy najpopularniejszy krój stanika, jakim jest balkonetka.

Co odróżnia balkonetkę od innych krojów?

Zasadniczą różnicą jest stopień zabudowania balkonetki. Krój ten zasłania około 3/4 piersi, czym różni się od nisko zabudowanych half cupów i całkowicie okrywających pierś staników typu full cup. Mostek balkonetki, czyli część łącząca miseczki na dole, jest przy tym średniej wysokości, w odróżnieniu od biustonoszy plunge, w których część ta jest wyjątkowo niska. Co za tym idzie omawiany typ stanika nie nadaje się raczej do głęboko wydekoltowanych strojów. Jest jednak jednym z najlepszych możliwych wyborów na co dzień, pięknie kształtuje bowiem piersi i pozwala odpocząć podtrzymującym je mięśniom.

Miseczki balkonetki teoretycznie powinny być skrojone z trzech części, dzięki czemu na misce powstałoby jedno łączenie pionowe i jedno poziome. Rzeczywiście jest tak w większości przypadków. Część producentów, skuszona popularnością tego modelu stanika jako wyznacznik nazewnictwa uznaje jednak stopień zabudowania i nazywa balkonetką każdy biustonosz ze swojej oferty, który zakrywa w przybliżeniu 3/4 biustu. Powoduje to spore zamieszanie, kiedy przychodzi do wyboru, bowiem biustonosze z dwoma pionowymi cięciami, nazywane nieprawidłowo balkonetką, zupełnie inaczej kształtują pierś, niż staniki z cięciem poziomym i nadają się dla zupełnie innych użytkowniczek.

Balkonetka – dla kogo jest najlepszym wyborem?

Krój stanika dobieramy do kształtu biustu i do planowanych zastosowań. Biustonosz typu balkonetka jest modelem najbardziej uniwersalnym, z pewną dozą ostrożności możemy więc stwierdzić, że pasować będzie niemal każdemu. Jedynym, na co trzeba zwracać uwagę w tym kroju jest górna krawędź.

Biusty stożkowe, wypukłe w swojej górnej części nawet bez żadnego podparcia czasem gryzą się z balkonetką, szczególnie, jeśli jej górny brzeg wzmocniony jest dodatkową taśmą. Zdarza się, że krawędź wbija się wtedy w pierś mimo dobrze dobranego rozmiaru, tworząc nieestetyczną „bułę”, widoczną z boku pod bluzką jako rozdzielenie piersi na dwie wypukłe części. Można temu zaradzić, przymierzając większy rozmiar tego samego modelu, lecz nie zawsze to rozwiązanie skutkuje. W takim wypadku konieczne okaże się wybranie innego modelu spośród szerokiej oferty balkonetek. Stanik balkonetka pasuje za to bardzo do piersi w kształcie kropli. Unosi je od dołu, dzięki czemu pierś zyskuje na górze ładne zaokrąglenie, lecz możliwość wrzynania się krawędzi jest tu znacznie bardziej ograniczona.

Jeśli chodzi o jędrność, biustonosz balkonetka nada się zarówno dla pełnych piersi, jak i tych nieco mniej jędrnych. Za każdym razem warto po prostu spróbować.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top